Aloe vera - jak doma pěstovat a starat se o tuto rostlinu

Aloe vera má dlouhou tradici v péči o tělo - přečtete si, jak vám může pomoci

 

 

Každý z nás už určitě slyšel o rostlině jménem Aloe vera. Najdeme ji ve zdravotnictví, kosmetice, a dokonce i jako příchuť sirupu. Nejenže poslouží jako dekorace do pokoje, ale svými léčivými účinky nás dostane zase do formy. Koupit si ji můžeme v podstatě kdekoliv, ale nejsilněji na nás působí čerstvá rostlina. Pojďme se podívat, jaký má na naše tělo vliv a jak si ji vypěstovat i doma na balkoně.

Účinky Aloe vera

To, že má Aloe pozitivní vliv na pleť a imunitu, věděli už staří Egypťané. I dnes využívá spousta kosmetických značek její hydratační a protizánětlivé účinky. Proto ji najdeme ve většině přípravků.

Pomůže nám také jako dezinfekce na popáleniny, odřeniny a malé řezné rány. Kromě toho také usnadňuje a urychluje jejich hojení. Nebojte se potřít její šťávou i místo poštípané hmyzem. Zklidní podráždění, podpoří hojení a my za chvilku zapomeneme, že nás vůbec něco štíplo.

Aloe vera se hodně používá také při léčbě oparů, plísní, ekzémů a dalších kožních onemocnění. Její blahodárné účinky jsou prostě nepřekonatelné.

Jak (po)užívat

Spousta z nás zná především vnější užívání Aloe vera. Odřízneme dostatečný kousek listu a poraněné místo potřeme vymačkanou šťávou.

Aloe ale můžeme užívat i vnitřně. Před tím, než se do ní zakousneme, je ale důležité pečlivě oddělit vnitřní část dužiny od vrstvy těsně pod povrchem listu. Ta totiž obsahuje hořkou latexovou mízu, která má projímavé účinky a může mýt i mírně toxická.

K čemu je vnitřní užívání dobré?

 • Podporuje imunitní systém (prevence proti virovým a bakteriálním onemocněním)
 • Pomáhá při zažívacích potížích
 • Pročišťuje trávicí systém
 • Optimalizuje trávení

Pro lepší chuť si můžeme Aloe smíchat se šťávou, jogurtem nebo vodou. Neměli bychom ji ale vnitřně užívat déle než 8 týdnů. Potom je třeba dát tělu chvilku pauzu, likviduje totiž i některé příznivě působící organismy.

Jak poznáme správnou Aloe vera

Aloe má více druhů a každý se ve svých účincích mírně liší. Pokud chceme tu správnou, musíme vybírat podle několika poznávacích znamení:

 • Dlouhé a úzké masité listy soustředěné do růžice
 • Skvrnitý povrch listů
 • Převládá zelenošedá barva
 • Ostré výběžky na okrajích listů
 • Může mít i květy – červené, růžové, oranžové, žluté

Pak už stačí jen zajít do zahradnictví a přinést si domů buď celou květinu nebo začít pěstovat od semínka.

Jak pěstovat a starat se o Aloe vera

Při pěstování Aloe vera je důležité správně dodržovat všechny zásady. Nepotřebuje tolik údržby a když se budeme řídit heslem „čím méně se staráme, tím lépe roste“, nic nezkazíme. Není to ale kaktus, takže alespoň minimálně bychom na ni myslet měli.

Půda

Základem je namíchat pro rostlinu správnou půdu. Aloe vera pochází z pouštní oblasti, takže potřebuje dobře propustný substrát – lehkou hlinitou půdu smíchanou s hrubozrnným pískem. Rovnoměrně rozložíme jeden díl dobře uloženého kompostu, jeden díl listové půdy a jeden díl písku.

Květináč

Aloe dejte spíš do menšího květníku a na dno umístěte drenáž z kamínku nebo speciálního keramického materiálu, který seženete klasicky v obchodě. Rostlinu sázíme jen po kořeny, nikdy hlouběji.

Hnojení

Aloe hnojíme jen v létě, v zimě to není potřeba. Jednou za 2–3 týdny přidáme do zálivky minerální hnojivo s vyšším obsahem draslíku a o rostlinku je postaráno. Přesazovat nemusíme, úplně stačí vyměnit jen vrchní část zeminy.

Umístění a zalévání

Protože Aloe vera pochází z pouště, potřebuje dostatek světla a slunečních paprsků celý rok. Ideální je umístit květináč s rostlinou na okno směrem na jih. Celý den tak bude mít dostatek světla. V létě ji ale nenechávejte přes poledne na přímém sluníčku, nedělá to dobrotu.

Aloe si ukládá zásoby vody v dužnatých listech, takže ji zalíváme jen jednou za 2–3 týdny. Nepřelíváme, prospívá jí spíše sucho. Substrát vždy necháme dostatečně proschnout, jinak by také mohly začít uhnívat kořeny.

Množení Aloe vera

Když jedna rostlinka nestačí, Aloi namnožíme řízkováním, ideálně v létě a měla by být stará alespoň 2 roky. Postup při množení zvládne každý:

 • Odřežeme růžice listů nebo jejich výhony
 • Necháme 2 proschnout
 • Samostatně zasadíme do správně připravené půdy

Druhou možností je nakoupit další semínka. Ty sázíme pozdě na jaře, kdy se teplota pohybuje okolo 21 °C.

Závěrem

Aloe vera má dlouhou historii a její účinky mají skvělý efekt na naše tělo už od pradávna. Při dodržování všech zásad domácího pěstování ji pak budete mít po ruce vždy, když bude potřeba.

Autor článku: Tomáš Kouřil