Digitální detox pro děti

Tablety a mobily od útlého věku - je to správně?

V dnešním článku se zaměříme na diskutované téma, kterým jsou děti a tablety (popřípadě telefony či televize). Kdy je posadit dítě před tablet omluvitelné a kdy už to působí negativně na jeho vývoj? Je to na to jednoznačná odpověď? Lze vůbec určit správnou míru?

U větších dětí je odtržení od techniky velice těžké. Na síti mají kamarády, hrají s nimi hry, povídají si. Je to fenomén dnešní doby. Asi se od toho nelze úplně oprostit. Děti zkrátka chtějí být rovnocenné svým vrstevníkům a každý, kdo není na sociální síti nebo nepaří hru, která je zrovna „in“ je prostě tak trošku „out“. No a přiznejme si, že ani my rodiče netrávíme zrovna málo času s našimi chytrými telefony. Začněme tedy u sebe a ukažme dětem, že existuje lepší zábava, než jen sedět u tabletu. Chce to trošku snahy a oběti z naší strany, ale vyplatí se to.

Batolata a pohádky

Kdo je rodič, jistě to dobře zná. Batole neposedí, je třeba mu věnovat pozornost celý den a na 100 %. Člověk (nejčastěji máma) už neví, jak chutná teplá káva a o přečtení nějaké knihy si může leda tak nechat zdát. Přidejme k tomu nedostatek spánku a stereotypně strávený čas na rodičovské dovolené a máme tu jasný výsledek. Některé mámy jsou na děti samy úplně, nebo tatínci pracují až příliš na to, aby děti pohlídali.

Máma v takové situaci bere tablet nebo televizi s pohádkou jako záchranu. Možnost, jak na chvilku vypnout pozornost, možnost, jak dovařit oběd bez dítěte visícího jí na noze, možnost, jak alespoň na chvilku promluvit po telefonu s kamarádkou a postěžovat si na těžký úděl ženy na mateřské. Myslím, že v takovém případě je použití tabletu celkem omluvitelné. Důležitá je míra. Je dokázané, že nadměrné používání techniky v jakémkoli věku, ale v tom dětském obzvláště, působí na mozek negativně. A samozřejmě že je lepší, vzít dítě do lesa nebo si s ním hrát. Tento článek ovšem píše žena s tříletým dítětem. A myslím, že každá matka ví, o čem mluvím aneb kdo je bez viny, ať hodí kamenem.

Ostatně, vzpomeňme si na naše dětství. Kdo z nás se netěšil na nedělní Jů a Hele nebo Kačeří příběhy? Přiznejme si, že jsme také trávili čas s televizí a mnohdy víc, než je zdrávo. Teď si jistě řeknete…no vidíte a jsme normální a nic se nám neděje. A je to opravdu tak? Jaký model teď praktikujeme na svých dětech? A co deprese či nespavost? Nestěžujeme si na ni občas? Toto totiž právě mohou být příznaky proseděného dětství před televizí.

Vědecký pohled na věc

Neurovědec Manfred Spitzer ve své knize „Digitální demence“ uvádí, že „digitální přístroje nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci a že na nich snadno vzniká závislost“.

Navíc, pokud dítě sedí před tabletem až příliš často, má to vliv na jeho pozdější interakci s okolím. Tablet nevyžaduje jeho reakci, jde o pasivní se zapojení do jakéhosi světa, kde je baveno a zabaveno. Nepotřebuje využívat mozek a přemýšlet a mozek zakrňuje. Navíc dramaticky klesá schopnost se učit novým věcem stejně jako schopnost komunikovat s ostatními, schopnost se vcítit do druhého, vyskytují se poruchy pozornosti, poruchy spánku. Děti se zabývají věcmi jen povrchně, nepronikají do hloubky, nesnaží se porozumět.

Shodneme se tedy jistě všichni na tom, že prosedět hodiny u her nebo na sociálních sítích je škodlivé. Znovu ale musím zdůraznit to, že vše vychází od nás, rodičů. Většinou máme na děti málo času, a když už na ně čas máme, chceme si po mnohdy psychicky náročném čase v práci jednoduše odpočinout. Skloubit rodinu a práci není snadné a vymyslet kvalitní program pro děti také ne. Pokud jim ale nenabídneme alternativu a sami ve volné chvíli zasedneme k tabletu či počítači, naše děti budou dělat to samé.

Závěrem

Vědecké studie zabývající se vlivem digitální techniky na vývoj mozku u dětí jednoznačně potvrdily degenerativní vliv. Dítě do tří let by vůbec s touto technikou nemělo přijít do styku. ALE! Přestože se jistě snažíme svým dětem věnovat, někdy zkrátka nemáme sílu. V takové chvíli se dá použití tohoto únikového řešení omluvit. Je důležité si ale být vědom rizika a nepoužívat ho příliš často. Ostatně, rodičovství je jedna z nejtěžších věcí, kterou děláme, ale odměna za kvalitně strávený čas s dětmi je velká.

 

Autorka článku: Mgr.Petra Vrabcová, PhD.