Goji - orientální zázrak, který si můžeme vypěstovat i doma

Vyzkoušejte tento poklad jako součást snídaně nebo jako chutné zobání

Malé, žluto-oranžové bobulky goji jsou oblíbené hlavně u sportovců, vychutnat si ji ale může každý z nás. Nejenže obsahují spoustu důležitých živin, ale také skvěle chutnají a dostaneme je za skvělou cenu. Podívejme se společně na jejich zázračné účinky a naučme se rostlinku správně pěstovat.

Co je goji

Na keři kustovnice čínské rostou žluto-oranžové plody, kterým říkáme goji. Už podle názvu je jasné, že jde o asijskou rostlinu, která má v čínské medicíně dlouhou historii. Jako tonikum (výživu organismu) je používala už dynastie Ming ve 14. století. V podhorské oblasti Himalájí se goji dodnes přezdívá “bobulky štěstí”.

Z rostliny můžeme do jídelníčku zařadit plody a listy, ve zdravotnictví pak narazíme na kůru jejích kořenů. Plody si lidé oblíbili nejen díky obsahu důležitých látek, ale i příjemné chuti, která připomíná rajčata.

Co goji obsahuje?

Goji řadíme mezi superpotraviny. V plodech se skrývá spousta důležitých živin, díky kterým se bude naše tělo cítit lépe:

 • flavonoidy
 • volné aminokyseliny
 • vitamíny
 • minerální látky
 • mastné kyseliny

Obecně mají plody kustovnice čínské velkou nutriční hodnotu. Pomáhají tak při hubnutí, prevenci civilizačních chorob i k posílení imunity.

Účinky Goji

Goji má na naše tělo a fungování organismu zásadní vliv. I proto plody do svého jídelníčku zařazují také mniši a duchovní z Tibetu. Celkově podporují imunitní systém a někteří odborníci jim dokonce připisují zásluhy na dlouhověkosti. Přírodní antioxidant odhání toxické látky z těla a zabraňuje stárnutí. Často můžeme goji najít v kosmetických přípravcích.

Plody kustovnice čínské pozitivně působí v náročných a stresových situacích a neztratí se ani při poruchách spánku. Díky nim se vám bude lépe spát i zvládat vypjaté situace. Nestarají se jen o naši psychickou, ale i fyzickou pohodu. Mají prokázaný účinek v těchto oblastech:

 • Játra a ledviny
 • Zrak, podrážděné oči, ostrost vidění
 • Krevní tlak, hladina cholesterolu, krevní cukr
 • Krvetvorba

Goji významně podporuje náš imunitní systém a zlepšuje obranyschopnost. Obzvlášť v zimě se pár kuliček ke svačině hodí. Ideální jsou také jako doplnění jídelníčku při hubnutí. Aby měly ten správný účinek, musíme samozřejmě mít jídelníček správně sestavený a poctivě ho dodržovat.

Jak užívat goji

V užívání goji nehledejme žádné složitosti. Klidně je můžeme zobat jen tak, jako sušené ovoce. Neměli bychom je však zobat neustále jako třeba semínka slunečnice. A když si chceme dochutit svačinku, přisypeme plody k ovesným vločkám, müsli, jogurtu nebo smoothie.

Můžeme si také sami udělat čaj z goji. Přípravu zvládne každý a navíc nejsou potřeba žádné zvláštní suroviny:

 • goji
 • voda
 • med
 • citronová šťáva

Čaj si připravíme tak, že si odměříme 1 lžičku sušené goji a zalijeme 250 ml vařící vody. Plody necháme asi 15 minut louhovat a podle chuti přidáme med a citronovou šťávu, případně můžeme přidat i jiné ovoce. Změklé, vylouhované plody si můžeme dát jako svačinku.

Goji můžeme přidat i do ovocného nebo bylinného čaje.

Jak pěstovat goji

Kustovnice čínská pochází z tropických a subtropických oblastí, takže nepotřebuje náročnou údržbu. Důležité je připravit kyprou, písčitou půdu bohatou na živiny a keř pravidelně zalévat. Rostlina potřebuje také světlo, proto ji musíme umístit na místo se stálým slunečním světlem.

Vzhledem k tomu, že jde o keř, potřebujeme najít místo, kde bude mít okolo sebe alespoň 2,5 m prostor. Do výšky pak počítejme cca se 3 metry. Rostlinu vysazujeme v polovině jara. Jakmile povyroste, věnujeme speciální péči listům. Ty je třeba postřikovat speciálním aparátem.

Nezapomínejme ani na pravidelný řez. Hned první rok vyplodí kustovnice více než metrové výhonky, které řezem usměrníme tak, aby si udržela pohledný tvar.

Závěrem

Plody kustovnice čínské můžeme označit za takovou malou, přírodní pomoc. Najdeme v nich všechny důležité živiny, které potřebujeme pro správné fungování těla a psychickou pohodu. Goji můžeme chroupat jen tak nebo si ho zamíchat do oblíbeného jogurtu. Přidáním zázračných bobulek do jídelníčku určitě nic nezkazíme.