Jak si přizpůsobit prostředí, aby se nám žilo lépe

K pohodlnějšímu žití si můžou pomoci i pracující v kancelářích

Žít se dá různě. Dobře i špatně, intenzivně nebo naopak klidně. Někdo žije v relativním blahobytu, má rodinu, práci, ale přesto se zdá, že mu něco chybí. Že se bez zjevného důvodu necítí spokojený. Možná budete překvapeni, že k pocitu spokojenosti a štěstí přispívá i prostředí, ve kterém trávíme většinu dne.

Recept na spokojenost?

Takový má v souvislosti s prostředím asi každý z nás. Intuitivně se obklopujeme obklopuje věcmi, které se nám líbí a které nás činí spokojenými. Patří sem obrazy, fotografie, knihy, ozdobné předměty, památky z cest.

Někoho potěší světlo svíček, jiného příjemná vůně, další se cítí útulně na gauči se spoustou dekoračních polštářků.

V práci si ale většinou nemůžeme přizpůsobit prostor zcela podle svých představ, zvláště, když ji sdílíme s dalšími kolegy. Můžeme si ale kancelář dozdobit tak, aby nám v ní bylo příjemně a dokonce, aby se zvyšoval náš výkon.

Úspěch díky harmonizaci prostoru

Pokud je to možné, umístěte si stůl, co nejdál od dveří a ideálně tak, abyste měli i výhled z okna. Neseďte k oknu zády, mohli byste trpět ztrátou sebedůvěry. Nikoho také nepotěší dívat se osm hodin do zdi. Rovněž si nesedejte mezi dva otvory naproti sobě (dvě okna, nebo okno-dveře). V této linii totiž rychle plyne energie a vy můžete být rušeni a možná se vám bude také hůř soustředit.

Když se vám podaří dobře rozmístit nábytek, soustřeďte se na dekorace a vybavení kanceláře. Pokud potřebujete zvýšit plat nebo vylepšit vaši finanční situaci, umístěte do kanceláře pokladničku, předměty ve zlaté barvě nebo bohatě kvetoucí rostliny.

Pokud jste člověk, který musí hodně mluvit a často jednat s lidmi, připravte si prostor, kde se vám s nimi bude dobře komunikovat. Místo, kde případné návštěvy nebo klienty usadíte (pohodlná křesílka a malý stoleček bude stačit). V blízkosti by měla být živá květina. Pokud návštěvy do kanceláře nezvete, alespoň podořte své komunikační schopnosti. Vhodné jsou harmonizační svíčky v modré barvě. Stačí je mít postavené (nezapálené) na pracovním stole.

Barevnost kanceláře by měla mít spíše jednoduchá se sladěnými barvami. Záleží na daném prostoru. Pokud je prostor příliš unylý a hrozí, že budete trpět ztrátou energie, neškodí i živější barva. Pokud je naopak energie v prostoru moc a rozptylovala by vás nebo vás příliš vyčerpávala, zvolte tlumené odstíny. Vhodnými neutrálními barvami jsou přírodní barvy (zelená, hnědá, béžová). Každý se bude cítit dobře v kanceláři, která je útulná. Nesmí ale ukolébat ke spánku, v práci nám jde o to, být energický a výkonný.

Na druhých záleží

Pokud kancelář sdílíte, máte těžký úkol. Každému může být příjemné něco jiného. Zvlášť, pokud je jeden z kolegů „oheň“ a druhý „voda“. Vytvořit vhodný pracovní prostor pro tyto protiklady nemusí být snadné. Soustřeďte se na otupení hran, zaměřte se na partnerství a kolegialitu. Vhodně umístěný obrázek symbolizující partnerství a spolupráci vám může pomoci. Barvy zvolte neutrální a jemné, tak, abyste energii tlumili a lidi sjednocovali.

A co doma?

To, že trávíme většinu dne v práci ještě neznamená, že doma nezáleží na tom, jaký prostor kolem sebe máme. Domov je místo, kam chodíme odpočívat, jsme tady sami sebou, trávíme čas s rodinou. Měl by to být prostor, který navodí příjemnou, útulnou atmosféru, invokuje teplo rodinného krbu a vytvoří ve vás pocit bezpečí a lásky.

Zařiďte si místnosti vzdušně, bez zbytečného nábytku

Rozlučte se se starými věcmi, které pouze hromadíte, ale nepoužíváte. V místnostech se většinou kumuluje energie taková, jakou tam vložíte. Aby zbytečně negativní energie nezůstávaly ve vaší blízkosti, udržujte pořádek a při úklidu vymeťte každý kout. Větrejte a odhrňte žaluzie, abyste pustili do prostoru očistné a pozitivní slunce (pokud tedy zrovna nebydlíte směrem na jih a není 35 °C ve stínu). Pěstujte květiny a přeneste tak domů kousek přírody, která je dokonale harmonická sama o sobě.

Závěrem

Být šťastný a spokojený se dá naučit. Pokud pomineme situace, které neovlivníme a které nám způsobí zármutek nebo stres, můžeme se ke štěstí a spokojenosti sami rozhodnout. Je to něco, co děláme každý den. Každý den se můžeme probudit s pocitem, že to bude nejlepší den našeho života, že se těšíme na všechny výzvy, které dnešek přinese, že se těšíme na lidi, které potkáme a že uděláme maximum pro to, aby se nám podařilo všechno, do čeho se pustíme.

Harmonizace prostoru pro práci i vytvoření útulného domova nám k tomu pocitu štěstí a spokojenosti může významně pomoci. Stačí změnit nebo přidat pár předmětů, obrázků či barev a prostor nás najednou může inspirovat, stimulovat, tupit ostří konfliktů nebo nám dodat energii po vyčerpávajícím dni.

Autorka  článku: Mgr. Petra Vrabcová, PhD.

Zdroje:

http://www.feng-shui-and-beyond.com/feng-shui-office.html

http://hyggehouse.com/hygge