Kolagen a jeho přínos v péči o vzhled a klouby

Objevte sílu tohoto proteinu

Kolagen je nejhojněji se vyskytující protein v našem těle – nejvíce kolagen typu 1. Je ve svalech, kostech, kůži, krevních buňkách, zažívacím systému a šlachách. Kůži dodává sílu, elasticitu a pomáhá nahrazovat odumřelé kožní buňky. Pokud jde o klouby a šlachy, jde jednoduše řečeno o „lepidlo“ držící tělo pohromadě.

V těle se kolagen přirozeně vytváří, s postupujícím věkem se ale produkce zpomaluje.  Postupně se tak oslabují ty části těla, ve kterých se kolagen vyskytuje. K jeho snížené produkci přispívá i nezdravý životní styl a nadměrné vystavování slunci. Onemocnění, která s nedostatkem kolagenu pojí, jsou pak kombinací genetických indispozicí, malého příjmu z potravy a problémů v zažívacím traktu, které jeho produkci ovlivňují.

Dostatečnou konzumací jídel jako je vývar z kostí, vajíčka, ryby nebo mléko nebo užitím doplňků stravy si zajistíme dostatečný příjem této látky. Pojďme se podívat, v čem všem prospívá tělu.

Zlepšuje stav kůže a vlasů

Už víme, že produkce kolagenu s věkem klesá, načež se objevují vrásky a klesá elasticita kůže. Jeho zvýšený příjem však dokáže kůži navrátit hladkost.

Dvojitě zaslepená studie zkoumala účinek kolagenu u žen ve věku mezi 35 a 55 lety. Konzumovaly 2.5-5 gramů kolagenového hydrolyzátu jednou denně po dobu osmi týdnů. Po skončení došlo k jasnému zlepšení stavu kůže – zvýšila se pružnost, hladkost a navýšil se obsah vody v epidermálních buňkách.

Mimo to kolagen také redukuje celulitidu a strie. Celulitida je o to viditelnější, o co více se z kůže vytrácí  – o to víc je totiž tenčí, proto je stav pod povrchem viditelnější.

Když sečteme tyto benefity, je jasné, že je jde o jednu z nejlepších látek pro péči o pleť.

Redukuje bolest kloubů a jejich degeneraci

Pocit, že máte nohy jako kostlivec, pramení ze ztráty kolagenu ve šlachách a vazech. Pohyb pak vyvolává bolest. Kolagen má totiž strukturu podobnou gelu a v této formě pokrývá a drží naše kosti pohromadě. Díky tomu se můžeme bezproblémově hýbat.

Můžete si představit, že příjem dostatečného množství kolagenu je totéž, jako namazat vrzající panty olejem. Nedávno publikovaná studie dokonce prokázala, že kolagen je efektivní látkou při osteoartritidě, revmatoidní artritidě a i dalších kloubních potížích.

Posiluje nehty, vlasy a zuby

Kolagen je stavební látkou nehtů, vlasů a zubů, proto má jeho přidání do stravy na tyto oblasti velmi podstatný vliv. A může dokonce zvrátit vypadávání vlasů – studie publikovaná v časopise Journal of Investigative Dermatology potvrdila vztah mezi mezibuněčnou hmotou (tvořenou převážně kolagenem) a regenerací vlasových folikul.

Využitelnost pro tělo

Kolagen je protein obsahující široké množství aminokyselin se specifickými vlastnostmi. Mezi nimi na příklad glutamin. Proto se někdy uvádí, že kolagen pomáhá při syndromu propustného střeva a zánětlivých onemocněních zažívacího traktu. Tady je třeba poznamenat, že kolagen těchto aminokyselin neobsahuje až zase takové množství, proto je lepší spolehnout se v případě péče o trávící trakt na samotný L-glutamin a užívat jej zvlášť.

Kolagen nicméně představuje špičku v péči o vzhled a klouby, pro posílení jeho účinku je vhodná současná konzumace vitamínu C.

 

Autor článku: redakce Green-market.cz

zdroj: https://draxe.com/what-is-collagen/