Měla by nás znepokojovat aditiva?

Jaké látky se běžně používají při výrobě doplňků stravy

Naše produkty jsou bez chemických plnidel a dalších balastních aditiv. Místo tablet také preferujeme rostlinné kapsle. Jsou sice náročnější na výrobu, má to ale smysl. 

Věděli jste, že se 50% hmotnosti běžné tablety skládá z lepidel a pojiv, co ji drží pohromadě? Pro některé jde o nepříjemnou informaci, pro jiné, co jsou na aditiva citlivější, může jít o skutečný problém. Pomocných látek, které jsou pří výrobě doplňku stravy legálně užívány, je celá řada: plniva, pojiva, lubrikanty, dezintegrační činidla, povlaky, barviva a dochucovadla.  Zkuste se při další koupi podívat na etiketu, jaké naleznete. Zde ty nejběžnější:

Oxid titaničitý

Je obvykle používán jako bílé barvivo, proto se mu říká také titanová běloba. Najdeme ho v mnoha potravinářských, farmaceutických nebo drogistických produktech stejně jako v doplňcích stravy, kterým dodává jednolitou bílou barvu. Známý je i díky svému použití na tenisových kurtech ve Wimbledonu, kde tvoří bílé čáry ohraničující hrací pole nebo z rakety Saturn V, kde zase vypomohl jako venkovní nátěr.

Šelak

Šelak je pryskyřice vylučovaná samičkou hmyzu zvaného červec lakový, který žije na stromech v Indii a Thajsku. Je zpracováván na malé sušené plátky, které se dále rozpouští v ethylalkoholu a vytváří tekutý šelak. Ten se používá jako glazura a lak. V potravinovém průmyslu se používá pod označením E904 na impregnaci povrchů.

Stearan hořečnatý

Stearan hořečnatý je často užíván jako plnidlo nebo lubrikant při výrobě léků, vitaminových tablet, kapslí nebo prášků. Zabraňuje, aby se jednotlivé složky užité při výrobě zachytávaly na strojích. Při kombinaci s mýdlem a tvrdou vodou vytváří stearan bílou látku nerozpustnou ve vodě - je příčinou typických prstenců na vanách. Je také důležité poznamenat, že stearan hořečnatý pro tělo nefunguje jako zdroj hořčíku.

Na čistotě záleží

Přidali byste tyto aditiva do svého jídla stejně, jako tam přidáváte sůl nebo pepř? My také ne. Proto nabízíme doplňky stravy bez balastních aditiv v rostlinných kapslích nebo ve formě prášků a tekutin. Znamená to náročnější výrobu, ale jen tak je možné vyhnout se maximálnímu množství nežádoucích aditiv.