Mužský přechod existuje také

Přirozená pomoc existuje stejně jako u žen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak jste se už dozvěděli v minulém článku, i pánové zažívají to, čemu se říká přechod. Není spojen s tolika viditelnými příznaky a zdravotními problémy jako u žen, přesto mohou muži některé potíže pocítit.

Zatímco ženské klimakterium je spojeno se ztrátou menstruace a poměrně výraznými a prudkými hormonálními změnami, u mužů proces přechodu přichází hodně pozvolna a také v pozdějším věku. Ženy přicházejí do přechodu zhruba mezi a 45 a 55 lety. U mužů nastává andropauze kolem šedesátého roku věku nebo i později. Andropauzou nazýváme pokles tvorby hormonu testosteronu a s tím spojené snížení sexuální aktivity.

Příznaky

Pokud nastane u žen menopauza, znamená to, že žena již není schopna přirozeně otěhotnět. V případě andropauzy u muže je to ale jiné. I když u muže klesne tvorba pohlavního hormonu testosteronu, je stále schopný plodit děti. Sexuální apetit se ovšem snižuje a rovněž se objevují problémy s erekcí. Jsou to přirozené důsledky snížené hladiny testosteronu.

Ruku v ruce s fyzickými příznaky mohou pak jít i problémy psychické. Muži těžko přijímají, že již nemají tak kvalitní erekci a výdrž jako za mlada. Jsou podráždění, cítí se méněcenní. Kvůli vyššímu věku a kolísání hormonů (i když mírnému) jsou více unavení a celkově vyčerpaní. Nezřídka pak tyto stavy mohou vyústit v deprese.

U pánů v přechodu se projevuje snížená odolnost vůči stresu, jsou celkově labilnější. Mohou zaznamenat zvýšené padání vlasů a bohužel i ztrátu svalové hmoty.

A stejně jako u žen, příznaky mohou být výrazné nebo méně intenzivní. Každý muž bude přechod prožívat jinak.

Náhradní řešení – není zrovna optimální

Někteří pánové vlivem těchto změn sahají po první pomoci – zázračné pilulce, která jim opět vrátí sebevědomí. Jiné než přírodní produkty na podporu erekce, sebou ovšem nesou výrazná rizika. Tato léčiva mohou poškozovat sítnici a způsobit nebo urychlit onemocnění srdce a cév. A to dokonce do té míry, že může dojít k infarktu myokardu.

Jak si pomoci bezpečně?

Co se týče průvodních psychických problémů, které sebou andropauza nese, velmi vhodnými přírodními pomocníky jsou třezalka, kozlík nebo meduňka. Zmíněné bylinky uklidňují, pomáhají odbourat stres a zajistí vám kvalitní spánek.

Jako pomoc pro ženy jsme zmiňovali i šafrán nebo srdečník, tyto bylinky se ovšem budou hodit i pánům. Šafrán pomůže s dobrou náladou a mírní deprese. Srdečník zase posílí srdce a cévy, které jsou v období andropauzy oslabené a náchylnější na poškození.

Pokles hladiny testosteronu lze také řešit přírodní a bezpečnou cestou.

Výborným doplňkem je L-karnitin. Je přirozenou součástí těla, účastní se na energetickém metabolismu buněk a vědecké studie potvrzují, že jeho užívání ve formě doplňků stravy vede ke zvýšení hladiny testosteronu, a to bez negativních vedlejších účinků, jako je například zbytnění prostaty.

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) ovlivňuje libido a hladinu testosteronu. Dokonce také spermatogenezi a růst svalové hmoty díky obsahu steroidních saponinů.

Maca je starobylý peruánský prostředek pro zvýšení sexuálního apetitu či plodnosti. Zajistí fyzickou sílu, a proto se často používá i jako podpůrný prostředek v rekonvalescenci po nemocech.

Na hladinu testosteronu působí pozitivně i zinek. Zinek potřebujeme všichni pro správné fungování pohlavních orgánů, smyslů nebo pro rychlé hojení ran. Účastní se také různých enzymatických procesů a studie dokazují, že v případě dotace zinku (potravou nebo doplňky) se hladina testosteronu v organismu u starších mužů zvyšuje.

Adaptogeny mohou také pomoci s problémy spojenými s andropauzou. Vyladí organismus, zvyšují odolnost vůči stresu, rozšiřují cévy a pomáhají s erekcí. Výborný je ženšen nebo Ashwaganda.

Závěrem

Pánová možná neprožívají přechod tak emotivně nebo intenzivně jako ženy, ale to neznamená, že je to vůbec netrápí.  V tomto období by si tudíž zasloužili pochopení a možná i trošku hýčkání (ale ne litování, jsou to přece tvrďáci!). Dejme mužům najevo, že svět nestojí a nepadá s jejich sexuálním výkonem a že pro nás, ženy, budou i ve vyšším věku stále tím silným hrdinou, v jehož náruči najdeme úkryt a útěchu. A je jedno, že ta náruč už není tak silná jako dřív. A na to pánové, vezměte jed!

Autorka článku: Mgr.Petra Vrabcová, PhD.

Zdroje:

Pavelek, T. Jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu. Dostupné na: https://www.efia.cz/2017/05/05/prirozene-zvysit-hladinu-testosteronu/

Castleman, M. Velká kniha léčivých rostlin. Columbus, Praha, 2004. 637 s.

www.green-market.cz