Problémy s početím - jak si pomoci přirozenou cestou

Proč při neuspěchu není důvod ztrácet hlavu

V dnešní době je téma neplodnosti nebo problémů s početím velmi aktuální. Čím dál víc párů míří do center asistované reprodukce, aby se dočkaly vymodleného potomka. Gynekologové do takových center odesílají většinou po roce marného snažení o početí.

Fenoménem dnešní doby je mít všechno rychle. Jsme zvyklí dostat věci, po kterých toužíme bez čekání. Máte chuť na pizzu v deset večer? Není problém, od jídla vás dělí jeden telefonát. Dítě si ovšem takto jednoduše pořídit neumíme. A každý, kdo po miminku touží a ono stále nepřichází ví, jak těžký a psychicky náročný proces to je.

A zase ta psychika

Před tím, než vyděšeni zamíříte do ordinace lékaře s tím, že jste neplodní, zamyslete se nad tím, jestli se na početí příliš neupínáte. Protože v tomto případě platí, že čím víc budete na miminko myslet, tím déle se vám bude úspěch vyhýbat. Je to těžké! Nelze na to úplně přestat myslet! Ale zkuste se po malých krůčcích zaměřit na drobné úkoly a odpoutat pozornost od vašeho „cíle“.

Vyhoďte ovulační testy, nemilujte se na povel, odstraňte z dosahu teploměr pro měření bazální teploty. A i když byste si nejraději dělali těhotenské testy od druhého dne po milování, zkuste to vydržet. Stejně víte, že to nemá smysl.

Naplánujte si výlety, aktivity venku, zakousněte se do nějakého nového sportu nebo jiného koníčka. Často pomůže něco ve svém životě změnit. I malé změny vás psychicky vyladí.

Civilizační nemoc

Za problémy s početím může bohužel i dnešní doba jako taková. Potraviny, které jíme, životní prostředí, ve kterém fungujeme, práce, kterou musíme dělat na 110 % a prakticky nonstop, nedostatek času na relaxaci, dlouhodobé braní antikoncepce… a tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho.

Chceme cestovat, studovat, postavit dům nebo alespoň mít kde bydlet. Dnešní doba bohužel nefandí mladým rodinám. A najednou je nám přes třicet a my zjistíme, že nám ke štěstí chybí už jen jedno. Čím delší dobu se miminko nedaří a let přibývá, tím snazší je propadat zoufalství.

Zvláště ve vyšším věku je důležité se zaměřit na jídelníček a změnu životního stylu. Jezte kvalitní a čerstvé potraviny, hodně zeleniny, pravidelně sportujte. Jednak vám to pomůže tolik na miminko nemyslet, ale hlavně si vaše tělo uvědomí, že je zdravé, plné síly a připravené počít potomka.

Pomocníci s početím

Existují i bylinky nebo vitamíny, které mají na plodnost příznivý vliv. Mužské sperma se obnovuje a reaguje velmi rychle, třeba jen na úpravu jídelníčku. Pokud vám lékař udělal spermiogram a výsledky nebyly zrovna povzbudivé, za měsíc může být klidně všechno jinak.

Pro pány je výbornou bylinkou ženšen. Je to adaptogen, který vyladí váš organismus a celkově ho posílí. Navíc zvyšuje počty aktivních spermií a působí proti impotenci.

Vitamín E je pro plodnost naprosto klíčový. Pokud ve stravě chybí, snaha o miminko by mohla být marná. Zaměřit na něj by se měli muži i ženy, protože vitamín E je jak ve vajíčku, tak ve spermii. Vitamín E doplňte pomocí klíčků, oříšků, vyskytuje se také v kopřivách či mléce.

Pro tvorbu spermií a jejich optimální produkci je také důležitý L-karnitin, což je aminokyselina, kterou si tělo dokáže samo vytvořit. K její tvorbě ale potřebuje dostatek vitamínů a dalších aminokyselin. L-karnitin najdeme zejména v živočišných produktech, koncentrovaný jej pak můžete užívat ve formě doplňků stravy.

V článku o těhotenství jsme již popsali důležitost kyseliny listové. Vězte tedy, že svůj význam má už při snaze o miminko, protože stimuluje proces ovulace a podporuje správné dělení buněk (pomáhá tedy udržet vznikající těhotenství). Najdeme ji v listové zelenině, játrech a luštěninách.

Macu peruánskou používaly již od pradávna Incké ženy na podporu plodnosti. Je i adaptogenem, stimuluje sexuální aktivitu a reguluje hormonální činnost. U mužů zvyšuje kvalitu a produkci spermatu. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, stopové prvky (železo, vápník, měď, zinek, hořčík, draslík a sodík, jód), aminokyseliny, mastné kyseliny (kyselina linolenová, palmitinová, stearová).

Ashwagandha je také známá pro svoje příznivé účinky na plodnost. Jako zdravotní benefit se vám zlepší paměť, zvýší odolnost proti stresu a posílí imunita.

Závěrem

Zdravotní problémy jakéhokoli druhu jsou fyzicky nepříjemné a je potřeba je řešit s odborníkem. Pokud se ale týkají něčeho tak citlivého, jako je početí miminka, je to ještě podtrženo psychikou.

Pánové to mají o trošku snazší, většinou jim dojde, že jsou tátové až na porodním sále. Ženy jsou však matkami mnohem dříve. Stávají se jimi už v dětství, kdy vozí kočárek s panenkami. Jsou zvyklé pečovat. Nejdřív o ty panenky, pak o svého muže. A když pak cítí, že přišel čas zaplnit náruč malinkým voňavým uzlíčkem a ta náruč zůstává dlouho prázdná, cítí ve svém srdci bolest a touhu, kterou může pochopit jen žena, která je na tom stejně. Tato touha se nazývá mateřský pud, někdo jej cítí víc, někdo méně. Díky němu své děti chráníme, díky němu se obětujeme. Ale v okamžiku, kdy není naplněn, se stává bolestivým stigmatem a neuhašenou žízní.

Je těžké nesledovat závistivě kočárky kamarádek, je těžké nestresovat se každý měsíc s blížícím se datem menstruace. Přesto je to možná to jediné, co vás dělí od pozitivního těhotenského testu. Vystupte z kolotoče ovulačních testů a milování podle rozvrhu. Užívejte si sebe navzájem. A pokud nemáte nějaký vážný zdravotní problém, miminko si k vám cestu najde.

Autorka článku: Mgr. Petra Vrabcová, PhD.