Šafrán - proč je toto starodávné koření tak cenné

Půvabné fialové kvítky ukrývají nečekané schopnosti - pomáhají při depresi

 

Šafrán je získáván z čnělků květů překrásné rostliny Crocus sativus. Když květiny v říjnu rozkvetou, mají dvě až tři křehké čnělky, které se musí ručně sebrat.

Crocus sativus je původem z jihozápadní Asie, hojně se pěstuje v Iránu, kde získal přezdívku „rudé zlato“. Toto výrazně zbarvené červené koření s hořkou chutí je velmi vyhledáváno a je často označováno jako nejdražší koření na světě.

Šafrán se pěstuje a používá více než 3500 let jako přísada do vaření, konzervant a barvivo, ale má také svou historii v medicíně. Staré texty zmiňují, že se Kleopatra koupala v lázni se šafránem pro jeho účinky na pleť. Egyptští lékaři ho předepisovali na zažívací problémy a staří Římané jej používali jako osvěžovač vzduchu. Tato jedinečná bylina má také svou historii v oblasti duševního zdraví. Zlepšuje náladu, odbourává deprese a zmírňuje premenstruační syndrom.

Účinné látky

V šafránu jsou tři hlavní biologicky aktivní látky: safranal - hlavní složka zodpovědná za jeho jedinečnou vůni, picrocrocin - způsobuje jeho hořkou chuť a crocin - barvivo.

Jednou z nejznámějších vlastností šafránu jsou jeho povzbuzovací a antidepresivní účinky. Aplikace při mírné až středně závažné depresi byla široce studována a výsledky ukazují příznivý účinek na redukci symptomů a zvyšování kognitivních schopností. Následné klinické studie ukázaly, že šafrán je bezpečným a účinným řešením při premenstruačním syndromu u žen ve věku 20-45 let. Po aplikaci došlo ke zlepšení nálady a úlevě od bolestí břicha.

V tomto koření je tedy mnohem víc, než se na první pohled zdá - ne nadarmo jej Viridian Nutrition vyhlásil jako bylinku pro rok 2018.

Autor článku: redakce Green-market.cz

Zdroj:

http://www.viridian-nutrition.com/blog/nutrition-news-and-views/saffron-why-its-a-valuable-ancient-spice