Saw palmetto neboli Serenoa plazivá, neznámá americká kráska

Malá palma ze Severní Ameriky, která je velkou oporou především pro muže

 

Saw palmetto neboli serenoa plazivá je malá palma roustoucí v různých oblastech Severní Ameriky. V Evropě není příliš známá, má však mnohostranné účinky, které zaujmou především muže. V doplňkové výživě se setkáváme nejčastěji s práškem nebo s extrakty z jejích plodů. Extrakty můžeme v tomto případě považovat za kvalitnější zdroj. Na jejich výrobu se používají sušené bobule rostlinky.

Sitosteroly a prostata

Hlavním důvodem, proč se Saw palmetto používá nejen v doplňkové výživě, je velký obsah takzvaných sitosterolů. Ty mají výrazný vliv na fungování prostaty v případě jejího nezhoubného zvětšení (tzv. benigní prostatická hyperplazie - označována též jako BPH). Sitosteroly ovlivňují nejen hormonální regulaci, ale také určité typy buněk právě v prostatě.

Činnost sitosterolů má také vliv na jiné problémy objevující se ve středním nebo pokročilém věku jako je pokles libida a vypadávání vlasů. Pro ještě větší efekt se doplňky ze serenoy užívají s olejem z dýňových semínek (dobrý zdroj zinku) či lykopenem (červené rostlinné barvivo s významným antioxidačním účinkem). Z významných zdrojů lykopenu můžeme zmínit např. vodní meloun, rajče, šípek růže, červený grapefruit. Při dostupnosti kvalitního doplňku to však není nezbytné.

Močopohlavní ústrojí

Sitosteroly nejenže ovlivňují močopohlavní ústrojí u mužů s benigní hyperplazií prostaty, ale doporučují se také při oslabení močových orgánů u starších lidí nebo žen po menopauze. Také se často doporučují jako podpora při ledvinových kamenech. Studie ukázaly, že Saw palmetto je vhodná i při obtížném močení moč. Pro přezkoumání tohoto tvrzení bylo u jedné ze studií např. analyzováno 18 randomizovaných studií s téměř 3 000 účastníky. Celkový stav se zlepšil u 43 procent účastníků.

Testosteron

Ve středním věku začíná v těle postupně ubývat testosteron - děje se tak kvůli přeměně testosteronu na DHT neboli dihydrotestosteron. Sitosteroly tento proces blikují, díky čemuž mají vliv na zmíněný růst vlasů, prostatu, ale i na celou řadu dalších procesů v těle. Se sníženým testosteronem souvisí chronická únava, snížení libida a celková kondice. Proto lze doplňky s obsahem sitosterolů dodporučit pro muže ve středním i vyšším věku pro podporu celkového fyzivkého i psychického stavu.

 

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Zdroje:

https://draxe.com/saw-palmetto-benefits/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3798925/