Sport na léto - vyberte si ten svůj

Jaký sport vybrat, abychom prožili léto aktivně a s dobrým pocitem

Věnovat se jakékoliv pohybové aktivitě jednoznačně prospívá našemu tělu, ale i duši. Sportovat se prostě vyplatí. Pravidelným cvičením docílíme pružného a silného tělo bez zbytečných bolístek a kil navíc. Dobrý pocit z pohybu a vždy přítomné endorfiny zase pomáhají dobré náladě a energii. Investujte čas do svého dobrého pocitu a fyzické kondice. Představujeme ty nejběžnější a nejoblíbenější sporty na léto.

Letní sporty dají do těla, ale dokáží i osvěžit

Pohybem dokážeme vykompenzovat jednotvárnou činnost v zaměstnání, především v případě toho sedavého. Léto přirozeně vybízí k větší činnosti a pohybu venku. Krásné počasí, sluníčko, teplo a dlouhé dny dopřávají dostatek prostoru pro mnohé aktivity. Samozřejmě nám určitě vytanou na mysli některé typické sporty, které si s chutí dopřává každý. Musíme ti ale také dát pozor na přehřátí organismu či úpal. Sportujme tedy dostatek, ale s mírou a rozumem.

Příjemně osvěží během parných dnů voda. Cákání se v ní a vodní radovánky má rád snad každý. Nezáleží na tom, zda se jedná o koupaliště, přírodní jezero, vlastní bazén nebo moře. Co takhle si ale kromě vodních radovánek opravdu pořádně zaplavat? Jeden z nepřirozenějších a neprospěšnějších sportů pro celé naše tělo s sebou přináší mnohé benefity. Posílíte srdce a plíce a pokud se plavání budeme věnovat pravidelně, pomůže i s hubnutím.

Ty nejoblíbenější sporty – kolo, brusle a běh

Velmi oblíbeným sportem pro každého se staly in-line brusle. Snadná, ale přesto náročná pohybová aktivita na kolečkových bruslích procvičí především nohy. Tento přirozený pohyb dá výrazněji zabrat i některým dalším partiím mezi které patří například třísla. Vyjet můžete téměř kdekoliv, ale stezky se speciálním povrchem, který pod kolečky nedrncá, považujeme za tu lepší i příjemnější variantu.

Mezi další letní favority patří běh. Řadí se taky mezi nejpřirozenější sporty a můžeme ho provozovat vlastně téměř kdekoliv. Pomůže celkové fyzické kondici, zlepší spánek, posílí srdce a imunitu a zpevní celou postavu, především nohy. Doporučujeme ovšem vyběhnout zrána či k večeru, kdy panují příjemnější teploty.

Obecně velmi rozšířená je i cyklistika. Ať už silniční či horská. Nasednout na kolo ať už sami, s přáteli či s rodinou a podniknout výlet do okolí a krás, které naše krajina nabízí, poskytne dostatek pohybové aktivity i balzám na duši. Ježdění na kole nezatěžuje příliš celý náš systém, ale přesto dochází ke spalovaní.

Objevujme při sportu krásy přírody

Populárnější se stává opět také pěší turistika. Takový pořádný výšlap s batůžkem po svým dá pořádně zabrat. Odměnou budiž nádherné výhledy a svižná cesta dolů z kopce. Nemusíme ovšem hned šplhat po strmých horách a hřebenech. Procházka po mírnější horské krajině patří mezi nádherné zážitky bezesporu také. Zvládne to každý, stačí výběr trasy přizpůsobit požadavkům a možnostem.

Když už mluvíme o krásách a výhledech… Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla. Teď nemyslíme to cyklisté, ale jezdecké. Vyzkoušejte vyjížďku na koni. I jako začátečník můžete v doprovodu zkušeného jezdce a na klidném koni vyrazit do lesa a užít si tento jedinečný zážitek. Jezdectví není tak snadné, jak může vypadat, tělo dostane pořádně zabrat a možná se zrodí láska k novému koníčku.

Oblíbený sport si najde každý

Skvělou kombinací letní zábavy i pohybu nabízí plážový volejbal či frisbee. Nemusí se to na první pohled zdát, ale hrát volejbal v písku není jen tak a rozhodně se zapotíme. Do těla si dáme i na tenisovém kurtu, při badmintonu i squashi. Zabrat dostanou nejen nohy, zadek i ruce budou pěkně cítit taky. A kromě posledního jmenovaného si můžeme vybrat mezi venkovním a krytým kurtem.

Pokud milujeme jógu či pilates, jejich cvičení venku v přírodě dodá našemu cvičení nový rozměr. Vyzkoušejme ho. Možností máme zkrátka nekonečné množství a záleží jen a jen na nás, kterému sportu dáme šanci a u kterého zůstaneme. Můžeme mít jeden hlavní, který hraje a prim a jeden nebo více doplňkových. Vyplatí se také kombinovat sporty dle rozdílné zátěže jednotlivých partií. Vždy ovšem dbejme na dostatečný pitný režim. V létě především a při sportování zvláště.

Autor článku: redakce Green-market.cz