Astragalus - pomocník v dnešním uspěchaném světě

Jeden z klenotů mezi adaptogeny může pomoci i vám

 

Astragalus je významným zástupcem rostlin patřících mezi tzv. adaptogeny. Ty díky svým vlastnostem usnadňují proces adaptace našeho organismu, tedy přizpůsobení a ochranu především před nadměrnými fyzickými i psychickými stresovými zátěžemi, které mohou v dlouhodobém měřítku způsobit nemálo zdravotních komplikací.

Mezi stresové situace patří například i teplotní výkyvy, intoxikace organismu nevhodnou životosprávou, virová či bakteriální zátěž a samozřejmě nadměrné fyzické či psychické zatížení organismu.

 

 

Kde astragalus najdeme

Astragalus je velice rozšířenou a často se vyskytující rostlinou -  existuje více jak 3000 různých druhů všude po zeměkouli. Přesto ale, že je to bylinka natolik rozšířená, málokdo z běžné populace zná a využívá její pozoruhodné vlastnosti.

Jeho účinků bylo a stále je využíváno například v tradiční čínské medicíně, a to především pro zvýšení odolnosti a fyzické i psychické energie, při akutních i chronických komplikacích spojených s dýchacími cestami, při chronické únavě či slabosti a také proti příznakům stárnutí. Velmi významné jsou i jeho účinky při rekonvalescenci po vážných zákrocích. Za zmínku stojí i vliv na střevní sliznici poškozenou díky dlouhodobě nevhodnému stravování.

Proč klenot mezi adaptogeny?

Extrakt má vliv na hladinu stresového hormonu kortizolu. Tento hormon, byť je pro tělo nesmírně důležitý, způsobuje při chronickém zvýšení tělu nemálo negativních následků. Mezi ty patří především dlouhodobě zvýšená aktivace sympatického nervového systému (vypjetí, nechopnost organismu regenerovat) a negativní ovlivnění štítné žlázy.

To pak vede k chronické únavě, špatnému trávení, výrazným hormonálním výkyvům, váhovým disbalancím, zadržování vody v těle a větší náchylnosti k infekčním onemocněním.

A právě pozitivní vliv na hladinu kortizolu je tím nejzajímavějším a nejdůležitějším efektem. Navíc v kombinaci s dalšími adaptogenními rostlinami (jako je např. ženšen, ashwaghanda, lékořice, cordyceps, schizandra či rhodiola rosea) můžeme vytvořit velice silný a synergicky působící komplex eliminující tyto příznaky a ovlivňující tak celou řadu nepříjemných a vleklých komplikací.

Autorka článku: Mgr. Monika Musilová

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19839736

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3368212/?tool=pubmed   

http://europepmc.org/articles/pmc4321914   

https://draxe.com/7-adaptogen-herbs-to-lower-cortisol/

http://www.lifeextension.com/magazine/2011/9/Reducing-the-Risks-of-High-Cortisol/Page-01

http://www.chiro.org/nutrition/FULL/Adaptogenic_Herbs.shtml