Jakým aditivům v doplňcích stravy je lepší se vyhnout?

Běžné vitamínové nebo minerálové doplňky často obsahují nežádoucí chemické přísady

Trh s potravinovými doplňky a syntetickými vitamíny vydělává ročně stovky milionů. Nemá to ale za následek ústup nebo zlepšení chronických či akutních onemocnění, právě naopak. Míra chronických onemocnění a alergií stoupá každým rokem. Čím je to způsobeno?

Přestože lidé kupují kvanta vitamínů a doplňků stravy, jejich zdraví je stále ohroženo. Některé z těchto vitamínů totiž nejen, že naše zdraví nepodpoří, ale dokonce jej mohou poškodit.

Pojďme se podívat trochu více na to, co spolu s vitamíny přijímáme a přestaňme utrácet svoje peníze za nekvalitní přípravky.

Aditiva v doplňcích

Než se dostaneme ke konkrétním nebezpečným látkám, které se do vitamínových a jiných doplňků přidávají, podívejme se na aditiva obecně. Proč se do vitamínových preparátu používají?

1. Rychlejší a snadnější výroba

2. Přitažlivější vzhled

3. Snadnější polykání

 Všechny tyto důvody jsou pochopitelné, ale jak tato aditiva ovlivňují naše zdraví? Jednoduše řečeno, spíše negativně. Stejně jako u průmyslově vyráběných potravin plných konzervantů a barviv. Naše tělo tyto látko nepotřebuje, nechce je. Tak proč je do potravin nebo vitamínů přidávat zbytečně? Tyto látky také blokují vstřebávání ostatních živin.

Hydrogenované oleje

Hydrogenované a částečně hydrogenované oleje nalezneme v pekárenských výrobcích a mnoha nutričně chudých pokrmech. Ve většině vitamínů na trhu se nachází částečně hydrogenovaný sojový olej.

Tyto oleje mohou poškodit vaše tělo mnoha způsoby. Zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a problémů nervového systému. Blokují vstřebávání esenciálních mastných kyselin, působí negativně na regulaci cukru v krvi a mnohé další. Vyhýbáme se jim v potravinách, proč je tedy přijímat prostřednictvím vitamínů?

Umělá barviva

Umělá barviva se do vitamínů přidávají také. Některé z nich jsou potenciální karcinogeny a byla u nich prokázána spojitost s hyperaktivitou dětí. Tato barviva se přidávají do vitamínů proto, aby byly atraktivnější pro spotřebitele a tím se podpořil jejich prodej.

Některá se vyrábějí z dehtu, který je součástí střešních krytin, tmelů, fasádních barev...seznam by mohl dále pokračovat, ale rozhodně se z dehtu nevyrábí nic, co byste měli konzumovat.

Stearan hořečnatý

Stearan hořečnatý je mezi odbornou veřejností stále tématem k diskuzi. Mnozí ho považují za látku nebezpečnou a toxickou, která má vážné zdravotní následky. Na druhé straně neexistuje studie, která by prokazatelně toto tvrzení podpořila. Nicméně vědecké studie nemusí být vždy aktuální, proto se sami spotřebitelé musí rozhodnout zda zdravotní komplikace riskovat.

Stearan hořečnatý se používá proto, aby se vitamíny nelepily k sobě. Zároveň ale může vytvořit v těle film, který blokuje vstřebávání důležitých živin. Také může mít za následek snížení imunity.

Oxid titaničitý

Je to přirozeně se vyskytující oxid prvku titan. Je velmi rozšířen v potravinářství, kde se používá jako barvivo. Můžeme jej ale také nalézt v kosmetice, kam se přidává za stejným účelem. Nicméně některé studie dokazují, že ve spojení s jinými kovy může mít negativní vliv na imunitu.

Co s tím?

Pokud užíváte vitamíny, aby jste byli zdraví, proč svoje tělo zbytečně zatěžovat takovými aditivy? Pro výrobce jsou ovšem výhodné, protože díky nim prodají větší množství.

Na trhu se dají najít vitamíny a doplňky stravy, které splňují požadavky kvalitního a zdraví prospěšného preparátu. Vyhněte se velkým firmám, které vlastní farmaceutické společnosti, a zaměřte se na menší firmy s filozofií, která odráží zájem o skutečné zlepšení zdraví lidí.

Vitamíny nejsou náhrada pestré stravy

Není pochyb o tom, že bez ohledu na to, jak kvalitní vitamíny budeme brát, musíme dbát na zásady pestré a zdravé stravy. Proto se doplňky stravy jmenují „doplňky“. Slouží pouze pro doplnění potravin. Jíst zdravé, čerstvé, průmyslově neupravené potraviny je nejlepší způsob, jak bojovat s nemocemi a zlepšit svoje zdraví.

Zdroje:

https://draxe.com/4-dangerous-and-common-vitamin-fillers-you-must-avoid/

https://draxe.com/magnesium-stearate/