Játra jsou nejnamáhanější orgán v těle

Jak mi můžeme pomoci?

Zdraví a fyzická i psychická kondice každého z nás závisí na tom, jak se tělo dokáže zbavovat toxinů. Ty jsou přítomné v životním prostředí, kosmetice a průmyslově zpracovaných jídlech. O jejich eliminaci a odstranění z těla se starají játra – orgán, který mezi všemi pracuje zdaleka nejtvrději. Čistí krev od toxinů, produkuje žluč potřebnou pro trávení tuků, některé hormony, ukládá vitamíny, minerály a také zásoby energie. Pokud však játra nefungují dobře, přichází celkové zhoršení stavu. Příčin jejich snížené funkčnosti může být mnoho:

 • Nízká hladina draslíku
 • Nadměrné užívání alkoholu
 • Užívání drog
 • Vystavení chemikáliím a toxinům
 • Obezita a strava složena z nasycených tuků a průmyslově zpracovaných jídel
 • Infekce, autoimunitní onemocnění

Jak poznat špatně fungující játra?

Příznaků může být mnoho, nejčastěji jde o tyto:

 • Nadýmání
 • Pálení žáhy
 • Zácpa
 • Žlutá barva kůže a očí
 • Nemožnost zhubnout
 • Vysoký krevní tlak
 • Náladovost, úzkost a deprese
 • Chronická únava
 • Nadměrné pocení
 • Snadné tvoření modřin

Funkce jater však lze naštěstí zlepšit – přirozenou cestou a vlastními silami už během několika týdnů. Stačí se držet těchto šesti kroků:

1.Odstraňte ze stravy toxická jídla

Pokud pravidelně konzumujete průmyslově upravená jídla, riskujete zdraví – tyto pokrmy totiž prokazatelně zhoršují stav jater. Hydrogenované oleje (trans tuky) a rafinované cukry, které jsou typicky v tzv. junk food (fast foody, polotovary,…) jsou pro tělo v dlouhodobém měřítku velmi škodlivé.

Hydrogenované oleje (také známé jako trans tuky) mají vyšší obsah nasycených tuků. Chemická struktura těchto olejů byla pozměněna, aby se prodloužila trvanlivost. Konzumace trans tuků dramaticky zvyšuje riziko vzniku srdečního onemocnění – 25 % nebo více. Mimo to se předpokládá, že trans tuky způsobují problémy s imunitním systémem a vedou k zánětu v celém těle.

Do průmyslově zpracovaného jídla se kvůli trvanlivosti přidávají dusičnany a dusitany. Ty jsou však spojeny se závažnými zdravotními problémy. Proto se vždy vyplatí nahradit průmyslově zpracovaná jídla těmi čerstvými. Mimo zdravé stravy je také důležité myslet na trávící enzymy. Problémy s jaterními enzymy často přispívají k jejich špatnému stavu a můžou být spojené s nemocemi zažívacího traktu jako je na příklad Crohnova choroba.

2. Omezte nebo úplně vyřaďte alkohol

O škodlivosti alkoholu pro tělo bylo už napsáno takové množství článků, že není třeba přidávat další. Málo pozornosti se však věnuje tomu, čím alkohol jako prostředek k uvolnění nahradit. K dispozici je spousta extraktů z bylinek či další látky – L-theanin, šafrán, tryptofan a například i matcha, o které budeme mluvit dále.

3.Pijte čerstvé zeleninové šťávy

Téměř všechna zelenina (kapusta, brokolice, mrkev, okurka,…) pomáhá napravit kyselé prostředí v těle – zvyšuje žádoucím způsobem hodnotu ph. To má pak zásadní vliv na kondici celého těla, včetně jater. Další výhodou je vysoký obsah vlákniny, která prospívá zažívacímu traktu. Můžete postupně experimentovat s chutěmi, můžete přidávat například petržel nebo mátu, aby byly džusy chutnější. A samozřejmě můžete přidávat i ovoce – třeba džus z mrkví, pomeranče a zázvoru je fantastický! Zásadou je šetrná úprava – zeleninu nijak tepelně neupravujte, pouze opláchněte v čisté vodě.

4. Konzumujte jídla bohatá na draslík

Konzumujte doporučených 4.700 mg draslíku denně? Jídla bohatá na draslík pomáhají detoxikaci jater navíc snižují systolický tlak, cholesterol a pomáhají kardiovaskulárnímu systému – srdci a cévám. A jaká jídla to jsou?

 • Sladké brambory (batáty)
 • Rajčata
 • Špenát
 • Fazole
 • Třtinová melasa
 • Banány

5.Užívejte ostropestřec, pampelišku a kurkumu

Ostropestřec je považován za krále mezi detoxikačními bylinkami, pro detox jater je naprosto ideální. Pomáhá eliminovat ukládání těžkých kovů, reziduí z medikamentů, toxinů z prostředí a alkoholu. Mimo to také mírní negativní účinky chemoterapie a ozařování. Aktivní složkou je zde silymarin, jehož účinky souvisí s cévními stěnami v játrech.

Kurkuma a její aktivní složka kurkumin mají účinky související s potlačením zánětu v těle – chronického i akutního. Mimo to také souvisí s fungováním jater, krevním cukrem, zažíváním a mnoha dalšími oblastmi.

Pampeliška je nenápadná rostlinka považovaná spíše za plevel, nicméně je nabitá vitamíny a minerály. Její účinky souvisejí se snadnějším vylučováním moči, což umožňuje játrům lépe eliminovat toxiny. Rovněž má vliv na oblasti jako je hladina krevního cukru a zažívací systém. Velmi podobné účinky má také lopuch, který dohromady s pampeliškou ještě posiluje.

6.Vyměňte kávu za zelený čaj nebo matchu

Příliš mnoho kofeinu vyčerpává organismus. Káva však mimo to ještě dráždí žaludek a určitě nemá dobrý vliv na stav zubů, ve velké míře také dehydruje. Pokud hledáte stimulanty, je mnohem lepší pít kvalitní zelený čaj, který obsahuje vysoké množství antioxidantů a zároveň theanin, který mírní účinky kofeinu. Ještě lepší než zelený čaj je pak matcha obsahující silné sloučeniny známé jako katechiny, které jsou velmi silnými bojovníky s volnými radikály, zánětem a oxidativním stresem.

Závěr

Pokud má být jakákoli změna účinná, je třeba ji provést postupně. Jednotlivé kroky můžete přidávat jeden za druhým, lépe si tak zvyknete. Účinek se pak dostaví rychle – uvidíte, že už za pár týdnů se budete cítit lépe!

Autor článku: redakce Green-market.cz

Zdroje:

https://draxe.com/liver-cleanse/

https://draxe.com/liver-disease/

https://draxe.com/liver-function/