Muži mezi 18 a 39 - jaké vitamíny nejvíce potřebují?

Nejlepší vitamíny pro syna nebo manžela

Všichni si uvědomujeme důležitost pravidelného přísunu správných látek do našeho těla. Ale víme také, kdy a jaké látky máme správně doplňovat, aby byly tělem maximálně využity a jejich přínos byl co nejefektivnější?

Na začátek je velmi důležité uvědomit si, že potřeba konkrétních látek se bude lišit v závislosti na věku a dokonce i pohlaví. V tomto článku budeme věnovat pozornost mužům ve věku mezi 18-39 lety. Dalo by se namítnout, že tady jde ještě o období, kdy nic moc podporovat není třeba a u mužů už vůbec ne, ale nenechme se zmýlit. Právě v tomto čase očekáváme od těla, že bude v plné síle, a proto potřebuje, abychom se o něj starali. Péče vynaložená v mladém věku se pak projeví i na dobré kondici ve věku pozdějším.

Vitamíny skupiny B

Optimální hladina vitamínů tzv. B-komplexu (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) je zcela zásadní. Jde totiž o skupinu vitamínů zajišťující energetický metabolismus - hlavním úkolem těchto látek je přeměňovat získané živiny z potravy na energii. Pro muže hodně důležitá věc - mají více svalové hmoty a proto vyšší energetický výdej. Účinky vitamínů B2, B6 a B12 mohou zároveň také přispívat ke snižování únavy.

Vitamíny A + C

Z dalších vitamínů ovlivňujících celkovou kondici je určitě na místě zmínit vitamín A. Všichni jistě víme, že je nezbytný pro zrak a  imunitní systém. Má však také vliv na kvalitu spermií a bývá doporučován v souvislostí s prevencí nádorových onemocnění.

Velice dobře působí také v kombinaci s vitamínem C. Ten je spojován rovněž s imunitou, ale také se zuby a dásněmi, hojením ran a absorbováním železa. Existují také studie, které uvádí, že dostatečný příjem tohoto vitamínu může mít u mladých mužů rovněž vliv na kvalitu spermií a plodnost.

Vitamín D

V neposlední řadě je zde Vitamín D. Je doplňován přirozeně ze slunečního svitu, pozor si však musíme dát zimních a jarních měsících. Jeho dostatečné množství potřebují především sportovci, jelikož jeho účinky souvisí s objemem, výkonem a regenerací svalů, postřehem a koordinaci pohybů. Ale také všichni ti, co bojují se svojí váhou. Studie totiž poukazují na vliv tohoto vitamínu na hubnutí a následně také na plodnost.

Účinky vitamínu D také souvisí také s prevencí srdečních chorob. Navíc ještě pomáhá tělu absorbovat a udržovat stálou hladinu vápníku v krvi.

Hořčík a vápník

V souvislosti s mužskými svaly zde určitě musíme zmínit také hořčík a vápník, minerály, podílející se na jejich fungování. Rekreační i profesionální sportovci velmi dobře znají nepříjemné křeče přicházející při jeho nedostatku.

V těle ale hraje důležitou roli v řadě dalších chemických procesů, mezi které patří také získávání energie z potravy či schopnost bojovat s depresemi stejně jako vitamíny skupiny B. Vápník zase velice dobře funguje společně s vitamínem A - propojenost účinků vitamínů právě s minerály je tedy zjevná.

Zinek

Pro muže v této životní fázi, má velký význam také dostatečný příjem zinku. Minerál, který dokáže tělu dodat zrovna to, co potřebuje. Celkově je důležitý pro imunitu a rozvoj nervového systému. Zlepšuje ale také vzhled pokožky, jelikož pomáhá při hojení ran. Při kožních problémech je tedy jasnou volbou. A opět je jeho dostatečné množství spojováno s kvalitou spermií a plodností. Velice dobře, podobně jako vápník, také funguje v kombinaci s právě již zmíněným vitamínem A.

Zelený čaj

Z dalších látek má má zajímavé a povzbuzující účinky zelený čaj, který nám dokáže dodat energii na delší dobu nežli třeba káva. Obsahuje také antioxidanty, vitamín C a katechin zbavující tělo volných radikálů, které se postupně v našem těle hromadí z nevhodného životního stylu či s přibývajícím věkem.

Účinky zeleného čaje jsou ale výborné také pro pokožku hlavy a vlasy, k posílení obranyschopnosti, pomáhají při hubnutí, zkvalitňují spánek a pomáhají procesu oddalující stárnutí.

Závěrem

I muži mají své potřeby. To je potřeba si uvědomit. Pánové, nebojte se tedy o své tělo pečovat v každém věku a chtějte mu dopřávat to nejlepší, co můžete. Každý jistě pozná, co ho zrovna trápí, a ví, co potřebuje, aby se cítil lépe. Upravit stravu, obohatit si jídelníček, přidat pohyb, to všechno je jistě krok správným směrem, aby naše tělo fungovalo, jak nejlépe to v daném období jde.

Autorka článku: Mgr. Daniela Viktorínová

Zdroje:

www.healthline.com/nutrition/vitamin-b-complex#who-should-take-them?

https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-magnesium-benefits#section11

https://www.healthline.com/health/vitamins-for-men#vitaminrich-foods                   

https://www.nutritionexpress.com/vitamins+minerals/vitamin+c/showarticle.aspx?id=854

https://www.medicalnewstoday.com/articles/263176.php

http://www.menshealth.co.uk/building-muscle/best-supplements/5-reasons-you-need-a-daily-dose-of-vitamin-D