Rhodiola rosea neboli Rozchodnice růžová

Rostlinka, která umí povzbudit a uklidnit zároveň

 

Tato jedinečná bylina je poměrně vytrvalou rostlinkou rostoucí ve vysokých nadmořských výškách v arktických oblastech Asie a východní Evropy. Dokonce se vyskytuje vzácně i u nás. Označení růžová si vysloužila díky jemné vůni oddenku po růžích. Zařazením co do obsahu látek patří mezi nejdůležitější adaptogeny světa.

Adaptogeny označujeme takové látky, které pomáhají organismu adaptovat se na náročné životní podmínky. Děje se tak prostřednictvím vlivu na hormonální, imunitní a nervový systém.

Adaptogeny jsou proto stále nedoceněné dary přírody, které lze doporučit každému při stresu, úzkosti, únavě nebo zranění. Povzbuzující efekt navíc na rozdíl od známých stimulantů neklesá, ale je udržován na mírně zvýšené úrovni.

Komplex benefitů

Vhodnost užívání adaptogenů přichází na řadu především ve stresových situacích a následně při jakýchkoli chorobách, které mají svůj hlavní důvod ve stresu. Pokud se cítíme fyzicky i psychicky slabí a potřebujeme tzv. „nakopnout“, je rozchodnice úžasnou možností. Neocenitelná je při únavě, nedostatku energie obecně, migrénách a lze jí bez problémů použít i při sportovním zatížení. Využívají ji sportovci nejen pro dosahování lepších výkonů, ale i jako podporu růstu. Doporučuje se i při potížích s koncentrací a pamětí.

Účinek je sice velmi pozvolný, ale za to trvalý. U každého uživatele dokáže rostlinka "identifikovat" problém a působit na individuální úrovni, proto i pocitově zaznamená každý uživatel mírně odlišný efekt. Ten je ale v konečném důsledku vždy velmi příznivý a rozchodnice je vždy užitečným pomocníkem a vzpruhou do tohoto hektického světa.

Nadbytečný tuk a rosaviny

Látka zvaná rosavin stimuluje enzymy se schopností odbourávat nadbytečný tuk (zejména v břišní oblasti). Klinické studie zjistily, že pokud kombinujeme doplňky s obsahem rosavinů a fyzické cvičení, úbytky břišního tuku jsou ještě příznivější.

Energie

Byl zaznamenán vliv na počet červených krvinek, a tím i na přenost kyslíku do svalů, stejně jako na syntézu ATP (Adenosintrifosfátu) odpovědného za buněčnou energii. To následně ovlivňuje únavu a vytrvalost, což je důležité pro každého -  sportovce, manažery, studenty či seniory. Za zmínku stojí také použití při nedostatku spánku a odpočinku, při vyčerpaných žlázách nadledvin nebo při chronické únavě a po operacích.

Kortizol

Tělo podléhá každodenním stresorům a mnoho z nás má nervový systém přepnutý do režimu "bojuj nebo uteč". V tomto režimu je dlouhodobě zvýšená hladina hormonu kortizolu, následkem čehož může dojít ke:

  • změně odezvy organismu na hladinu glukózy v krvi
  • zvýšení tělesné hmotnosti (zejména v oblasti břicha)
  • problémy se štítnou žlázou
  • hormonální nerovnováze
  • snížení paměti
  • oslabené imunitě

Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé s oblibou obracejí k adaptogenním rostlinkám, je tedy jejich schopnost ovlivňovat hladinu kortizolu.

Deprese a mozek

Další schopností je ovlivnění citlivosti neuronů (buněk mozku a nervového systému) včetně dvou neurotransmiterů serotoninu a dopaminu. Tyto dva neurotransmitery jsou známy ve spojení s náladou, ale i pamětí. Mnoho lékařů funkční medicíny také předepisuje rozchodnici jako alternativu k některým antidepresivům. Důvodem je, že rozchodnice ovlivňuje citlivost na dopamin, což dokazuje fakt, že má vliv na náladu a zmírňuje chutě a závislosti na vybraných potravinách.

Autor článku: Ing. Petr Novotný

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=rhodiola

https://draxe.com/rhodiola-benefits-burning-fat-for-energy-and-beating-depression/

https://www.researchgate.net/publication/318775283_CHAPTER_8_Adaptogens_in_Psychiatric_Practice_Rhodiola_rosea_Schisandra_chinensis_Eleutherococcus_senticosus_and_Withania_somnifera