Úleva od alergie od A po Z

Komplexní přístup k vyřešení alergických problémů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak už jsme si říkali v minulém článku, alergie se objevují čím dál častěji. Ve Velké Británii trpí nejméně jedním typem alergie neuvěřitelných 44 % dospělých. Alergie na trávu, pyl, prach a zvířata, to vše spouští alergické reakce a nutí imunitní systém produkovat histaminy a protilátky, které vyvolávají nepříjemné symptomy.

Od alergie si však lze přirozenými cestami pomoci. Nejsnáze to půjde, když si uvědomíme, že alergie (podobně jako na příklad astma) je projev (symptom) něčeho jiného, nikoli choroba, kterou bychom se někde nakazili. A podobně jako u problémů s trávícím traktem je potřeba přistupovat k jejímu řešení ve více oblastech. Jde konkrétně o tři – vliv vnějšího prostředí a stravy, momentální úzkosti a dlouhodobé úzkosti.

Vnější prostředí a strava

Pokud budeme dlouhodobě konzumovat rafinované potraviny, nebudeme dbát na přísun vitamínů, nebudeme se dostatečně hýbat a ještě k tomu se nadměrně vystavíme nějaké látce, může dojít ke vzniku alergie.

Typicky znečištěné ovzduší nebo voda se mohou na kondici imunitního systému hodně podepsat. Uškodit naopak může také přehnaná snaha o absolutní hygienu a čistotu. Děti vyrůstající ve sterilní domácnosti jednak nepřijdou do styku s běžnými alergeny, a jejich tělo na ně tak nebude navyklé, a navíc bude ještě oslabené vystavováním chemickým čistícím prostředkům.

Průmyslově nezpracované potraviny a dostatek pohybu jsou základem každého zdravého organismu. Pro děti (ale i dospělé) s alergiemi je velmi vhodné začít sportovat. Jakýkoli vytrvalostní sport provozovaný ve zdravé míře a pravidelně, bude mít vždy pozitivní vliv. Velmi dobré je v tomto směru plavání, neboť kromě komplexního zvyšování tělesné kondice tělo také otužuje = zvyšuje jeho obranyschopnost.

Zejména pro děti je u sportu důležité, aby jej provozovaly v rámci nějakého kroužku, oddílu, eventuálně samotné, nikoli s rodiči. (Proč, si povíme dále)

Momentální úzkost

Pokud vás sužuje každodenní napětí, úzkost a stres ve většině nebo dokonce všech oblastech života, dříve nebo později se to projeví na těle. A jedním z projevů může být i alergie. Pokud pociťujete nežádoucí úzkost ve vztahu, v práci, kvůli financím, zdraví nebo z jiných důvodů, a nemáte si kde dopřát oddech a uvolnění, je třeba se situaci postavit čelem a změnit ji. Mysl je v takovém případě v neustálém tlaku, načež na to zareaguje i tělo.

Pokud pociťujete stres nebo strach, je třeba je v rámci možností zmírnit, odstranit, naučit se je snášet a také si najít způsob a čas na uvolnění a relaxaci. Pokud to (spolu s vhodnou stravou) dokážeme, ustoupí i alergie.

Dlouhodobá / vrozená úzkost

Výše zmíněné úzkosti či strachy mají snadno odhalitelné, bezprostřední příčiny. Spousta jiných však souvisí s hlouběji uloženými neřešenými problémy. Z nichž drtivá většina souvisí se vztahy v rodině. S negativními pocity přenášenými z rodičů na děti, s křivdami a podobně.

Mnohdy je však těžké odhalit příčiny těchto problémů svépomocí. Proto je vždy dobré promluvit s někým zvenčí, kdo se dovede na problém podívat nezaujatě. S psychologem, poradcem, s bylinkářkou nebo s kýmkoli vhodným.

Doplňky stravy

V rámci prevence i v průběhu probíhající alergie můžeme zařadit následující látky, u nichž byl prokázán pozitivní vliv:

  • Olej z černého kmínu – o oleji z černého kmínu se říká, že „zabírá na všechno kromě smrti“. Jednou z oblastí, kde jej lze doporučit, je i probíhající alergie. Obsahuje totiž látky působící proti vylučování histaminu a proti zánětu.
  • Quercetin – přírodní bioflavonoid, který najdete v rozličné zelenině (na příklad v cibuli) se používá jako účinná látka při probíhajících alergických symptomech. Jde rovněž o silný antioxidant.
  • Vitamín C - nejznámější vitamín se v těle zúčastní mnoha procesů, z nichž mnoho souvisí s imunitním systémem a v souvislosti s tím také s alergiemi. Vitamín C přímo působí na imunitní buňky, proto má preventivní vliv i v souvislosti s alergiemi.
  • Kopřivový list – kopřiva je při přímém kontaktu velmi nepříjemná, konzumace výtažků z ní má však mnohé pozitivní účinky související s úlevou při probíhající alergické reakci.
  • Vitamín D – jeden z pilířů imunity lidského těla je však zároveň velmi často v organismu přítomný v nedostatečné míře. Kvůli nedostatečnému pobytu na slunci a málo pestré stravě v těle není přítomen, a proto jsou vážnější také reakce na běžné alergeny.

Zdroj:

http://www.viridian-nutrition.com/blog/nutrition-news-and-views/the-az-of-natural-allergy-relief