Zadržování vody v těle, díl 2. - Přírodní cesty, jak pomoci

Jak se přírodní cestou zbavit nadbytečné vody v organismu

V minulém díle jsme psali, jaké jsou příčiny zadržování nadměrného množství vody v těle. Dnes si zkusíme říct, jaké přírodní cesty nám mohou pomoci - vyjmenujeme si rostliny a plodiny, jejichž vlastnosti souvisí s podporou tvorby moči a odvedením nadměrné vody z těla. Pomoci můžou také rostlinné extrakty a specifické minerály.

Jaké rostliny a plodiny pomáhají?

Rostliny

 • Zelený čaj
 • Petržel
 • Pampeliška
 • Ibišek
 • Přeslička
 • Zlatobýl

Plodiny

 • Celer
 • Citrón
 • Kapie
 • Česnek
 • Zázvor

Odstranění nadbytečné vody z organismu s sebou nese celou řadu benefitů. Jaké to jsou?

1.Odstranění opuchlosti, otoků a celulitidy

Zadržování vody v těle se projevuje navenek. Nadbytečná voda uložená ve tkáních způsobí, že vypadáme opuchle (jde mimo jiné o jednu z hlavních příčin celulitidy). Dále se kvůli vodě v těle také nadměrně potíme a zapomenout nelze ani na celkový pocit těžkosti a nevolnosti.

2.Snížení tělesné hmotnosti

Jak už jsme si řekli v prvním díle, nadbytečná voda může v těle tvořit 2,5 až 4,5 kg, které s sebou nosíme navíc. To v žádném případě není málo. Když tuto hmotnost odhodíme, budeme se cítit lépe.

3.Snížení krevního tlaku

Vysoký krevní tlak je stav, kdy krev tlačí proti stěnám cév příliš velkou silou. Spolu s tím je vyvíjen nápor na srdeční sval, který je tak oslabován. Vlastnosti látek s diuretickým účinkem se snížením krevního tlaku přímo souvisí. Skrz moč je totiž z těla odplavován nadbytečný sodík, jehož přítomnost je jedna z věcí, která vysoký krevní tlak způsobuje.

4.Pomoc s filtrací

Ledviny hrají v našem těle klíčovou roli – filtrují krev a jsou odpovědné za vylučování odpadních látek a toxinů z těla skrz moč. Pokud z nějakého důvodu dobře nefungují, můžou se tyto látky v těle hromadit. Dále také může docházet k elektrolytové disbalanci. To má negativní vliv na spoustu procesů v těle, včetně fungování samotných ledvin. Posílení tvorby moči a odvedení nadbytečné vody výrazně pomůže také vyloučení nadbytečných minerálů a nežádoucích toxinů.

5.Prevence ledvinových kamenů

Ledvinové kameny jsou nesmírně bolestivý zdravotní problém. Jde o nahromaděné nadbytky minerálů v ledvinách, které způsobují tlak na tkáň a následnou bolest, nevolnost, zvracení a krev v moči. Jak mohou přírodní diuretika v tomto případě pomoci – odvedením nadbytku minerálů z těla a zlepšením funkce ledvin, pak není třeba podrobněji vysvětlovat.

Vedlejší efekty

Platí, že jakákoli látka je v nadměrném množství jed. I voda. Pokud to s přírodními diuretiky budeme přehánět – pokud například budeme týdny a týdny pít pět litrů silného zeleného čaje každý den a zajídat ho dvěma kily petržele s pět sty gramy nastrouhaného zázvoru, velmi pravděpodobně si způsobíme zdravotní obtíže, protože si z těla odvedeme tolik vody a minerálů, že nám naopak začnou chybět. Tuto informaci však uvádíme spíše pro úplnost.

Závěrem

Jako vždy platí, že trvalá změna je pouze změna postupná. Radikální proměna jídelníčku nejspíš povede pouze k tomu, že za měsíc budete nazpět, kde jste byli. Pokud večer zobáte nakrájený salám a tučný sýr, zkuste salám vyměnit za nakrájenou kapii. Pokud ráno pijete slazený džus, zkuste si dát vodu s citrónem. V práci místo kávy zelený čaj. Jakmile se z toho stane návyk, uvidíte, že se vám udělá lépe.

Autor článku: redakce Green-market.cz

Zdroje:

https://draxe.com/nutrition/article/natural-diuretics/

https://draxe.com/health/gut-health/bloated-stomach/

https://draxe.com/health/weight-loss/how-to-lose-water-weight/